Vedení města jednalo se spol. ENERGOAQUA, dojde ke snížení ceny tepla, 99/2023.

Jednání vedení města se spol. ENERGOAQUA (1).JPG

Ceny energií v Rožnově pod Radhoštěm jsou téma, které vedení města aktivně sleduje a komunikuje se zástupci společnosti ENERGOAQUA. Na posledním jednání se vedení města dotazovalo na postup k plánovanému snižování ceny dodávaných energií obyvatelům města. Změna ceníku se snížením ceny na 1.230 Kč/GJ včetně DPH vejde v platnost od 1.7.2023.


Tisková zpráva č. 99/2023 ze dne 9. 6. 2023

V posledních měsících lze pozorovat postupné snižování ceny plynu. Na základě těchto informací vedení města vyvolalo další jednání se společností ENERGOAQUA, aby zjistilo, jakým způsobem se to dotkne obyvatel města. „Situaci stále sledujeme a aktivně na ni reagujeme. S ENERGOAQUA jsme v pravidelném kontaktu, protože chceme, aby naši občané platili za energie opravdu jen tu částku, která je nutná. Podali jsme také podnět na ERÚ (Energetický regulační úřad), aby prověřil stanovení ceny za energie v uplynulých letech. Šetření aktuálně probíhá pro roky 2021 a 2022,“ uvedl starosta města Jan Kučera. ENERGOAQUA komentovala vývoj a zajištění ceny tepla takto „Situace, která proběhla v loňském roce nebyla pro nikoho z nás příjemná, a proto jsme přijali taková opatření, aby cena plynu a následně tepla pro občany nebyla ohrožena negativními cenovými excesy. Plyn nakupujeme v režimu postupného nákupu, a to v dopředně zajištěných objemech se spotovým (denním-aktuální cena) dorovnáním na skutečné odběry. Pro letošní rok se významně navýšil objem dopředných nákupů ku spotovému dorovnání. Pro celkové hodnocení roku 2023 je dnes předčasné jásat nad cenovými propady plynu v letních měsících, protože máme před sebou ještě odběrově významné období 4. kvartálu. Nicméně společnost ENERGOAQUA vyhodnotila první polovinu roku 2023 a na základě výsledků a bezpečné zajištěnosti pro tento rok, přistoupí ke snížení kalkulované ceny tepla pro koncové odběratele. Změna ceníku se snížením ceny na 1.230 Kč/GJ včetně DPH vejde v platnost od 1.7.2023,“ uvedlo vedení společnosti ENERGOAQUA.

Dále byla diskutována i následná období a možný cenový vývoj jednotkové ceny tepla. Pro rok 2024 lze dle společnosti ENERGOAQUA očekávat cenový pokles o 30 % proti roku 2023, přičemž pokles ceny tepla je přepokládán i pro rok 2025, dle trendu vývoje ceny plynu. S ohledem na výši jednotkové ceny tepla ve srovnání s ostatními výrobci, je nutno poznamenat, že zdroj spol. ENERGOAQUA je čistě na zemní plyn a jeho emise splňují všechna zákonem daná kritéria, včetně přísných požadavků CHKO, ve kterém se nacházíme, což mnozí jiní výrobci tepla nemusejí plnit, a taky neřeší.

„Aktivně také komunikujeme se Stavebním bytovým družstvem, změna výše záloh bude na rozhodnutí jednotlivých majitelů bytů,“ dodal starosta města. Na závěr jednání byla otevřena i témata spolupráce. „Diskutovali jsme například využití odpadu jako zdroje energie, což by mohlo vést k dlouhodobému a bezpečnému zajištění energií,“ uvedla na závěr místostarostka města Markéta Blinková.

Zpracovala:

Mgr. Petra Graclíková
Tisková mluvčí

MěÚ Rožnov pod Radhoštěm

T: 571 661 137

M: 603 839 072

Jednání vedení města se spol. ENERGOAQUA

Jednání vedení města se spol. ENERGOAQUA (1).JPG

Jednání vedení města se spol. ENERGOAQUA (1).JPG

 
Jednání vedení města se spol. ENERGOAQUA (3).JPG

Jednání vedení města se spol. ENERGOAQUA (3).JPG

 
 
Vytvořeno 9.6.2023 8:59:11 | přečteno 461x | petra.graclikova

Stránky jsou vytvořené z projektu:
Kontaktní úřad Rožnov pod Radhoštěm, CZ.03.4.74/0.0/0.0/19_109/0016826

EU
load