Restaurování památek drobné lidové architektury - Restaurování kříže Pod KozákemStručný popis
: V rámci projektu Restaurování památek drobné lidové architektury v Rožnově pod Radhoštěm, který zahrnuje 22 objektů,  bude v roce 2011 restaurován kříž Pod Kozákem

Kovový latinský kříž Pod Kozákem pochází z druhé poloviny 19. století. Celek kříže je sestaven ze tří dílů kamenného podstavce. Na čelní straně je oválné reliéfní zobrazení, v současnosti překryté obrázkem s motivem Panny Marie s Ježíškem, připevněným dvěma kovovými sponami. Kámen je kompaktní, jeho povrch je ale uzavřen monochromní barevnou úpravou. Díky neprodyšnosti nátěru hrozí vážné poškození kamenného bloku, což by mohlo vést až k jeho destrukci. U podstavce je povrch lokálně (v okolí železné spony) znečištěn rzí. Na povrchu kamene jsou usazeny nečistoty, především prachové depozity. Podstavec zahrnuje do svého celku již zmíněný vlastní kříž. Na kříži je z přední strany umístěn korpus – kovové tělo ukřižovaného Ježíše Krista. Nad jeho hlavou se nachází tvarově stylizovaný kovový list papíru s obvyklým nápisem INRI (Jezus Nazarenus Rex Iudaeorum).
Restaurování proběhne na místě bez rozebírání památky kromě korpusu Kristova těla a nápisu INRI. Ty budou z kříže demontovány, převezeny do ateliéru, kde bude následovat jejich opískování, komaxitování a pozlacení. Podstavec bude očištěn od vrstev monochromní novodobé barevné úpravy šetrnou chemickou cestou s kombinací nízkotlaké vody a nekovových kartáčků. Případné staré tmely a malta, které svým stavem a složením nevyhovují, budou opatrně odstraněny. Při následném tmelení bude věnována zvýšená pozornost barevnosti a struktuře doplňovaných částí, tak aby se podobaly okolnímu původnímu materiálu. Použitím některého z hydrofobizačních prostředků bude zabráněno vnikání srážkové vody do kamene.

Cíl: Cílem zásahu bude obnovit účin díla, dát mu možnost znovu fungovat v rámci svého určení při zachování a respektování jeho autentických hodnot.

Celková cena restaurátorského zásahu činí 32 652,- Kč, dotace z Fondu kultury ZK 20 000,- Kč = 61 %, spolufinancování města 12 652,- Kč = 39 %.

Doba realizace: srpen až říjen 2011

Dotační titul: Fond  kultury Zlínského kraje na obnovu kulturních památek pro rok 2011

Více informací u projektového managera projektu:
Ing. Jana Konečná
tel.: 571 661 242
e-mail: konecna.opr (zavinac) roznov.cz ,
MěÚ Rožnov pod Radhoštěm, Masarykovo náměstí 128, dveře č. 214

Vytvořeno 20.3.2014 21:59:28 - aktualizováno 21.3.2014 21:39:35 | přečteno 3x | ernest

Stránky jsou vytvořené z projektu:
Kontaktní úřad Rožnov pod Radhoštěm, CZ.03.4.74/0.0/0.0/19_109/0016826

EU
load