Historie městské policie

Historie MP


V roce 2018 završila Městská policie Rožnov pod Radhoštěm 25 let novodobého působení. Při této příležitosti vznikla úvaha o zmapování její historie. Velmi záhy vyšlo najevo, že město Rožnov pod Radhoštěm mělo svou obecní policii daleko dříve než v posledních pětadvaceti letech.
Zatím nejstarší, nám známý přímý dokument o strážnících v Rožnově, je ročenka Čeňka Kramoliše z roku 1850. Rožnovský archivář a spisovatel Č. Kramoliš zde zmiňuje dva obecní strážníky jako součást osazenstva rožnovské radnice.
Další hledání v historické literatuře a především v "bezedných"  archivech postupně přinášelo další a další svědectví o tom jak fungovala rožnovská policie v dřívějších časech.

Aktualizováno v lednu 2022.
Po třech letech hledání podkladů, pročítání zápisů v archivech, přepisování, sepisování editací, hromady práce a hlavně velké podpory všech, kteří se podílejí na zachovávání paměti města Rožnov pod Radhoštěm, byla vydána publikace "Ve službách města - Historie městské policie v  Rožnově pod Radhoštěm". Rožnovská policie se tak přidala k nemnoha dalším, které mají svou historii sepsánu formou uceleného dokumentu. Materiály jsou v publikaci řazeny chronologicky, podle data, kdy vznikly, nebo podle data události, kterou popisují. Publikace je členěna do několika okruhů - témat, kterým se věnuje. Nechybí ani poutavé události z rožnovských ulic, které rožnovští "policajti" museli řešit. Publikace je k dostání v rožnovském informačním centru na Masarykově náměstí.
Vytvořeno 6.1.2006 14:09:00 | přečteno 8x | ernest

Stránky jsou vytvořené z projektu:
Kontaktní úřad Rožnov pod Radhoštěm, CZ.03.4.74/0.0/0.0/19_109/0016826

EU
load