VALAŠI V BETLÉMĚ. Advent a Vánoce na Rožnovsku

kniha valasi v betleme color

Josef Tvarůžek : VALAŠI V BETLÉMĚ. Advent a Vánoce na Rožnovsku.

Rožnov pod Radhoštěm 2009, brožované, 143 stran, cena 50,- Kč


8. prosince 1939 dokončil rožnovský archivář a vlastivědný pracovník Josef Tvarůžek rukopisnou sbírku Staré vánoční písně a koledy Rožnovské. O několik dní později ji věnoval své nejmladší dceři Marii jako vánoční dárek. Celá kolekce obsahuje 49 vánočních písní různé provenience. Objevují se zde variace na obecně známé koledy i doposud neznámé písně, většinou zlidovělé výtvory místních rechtorů (tedy učitelů a ředitelů kostelního kůru), u nichž se proměňují texty, jejich nápěvy, obsahový základ a prostota – někdy až naivita a kostrbatá konstrukce verše je ovšem sbližují.
Na přelomu 19. a 20. století si Josef Tvarůžek uvědomil, že staré koledy začínají nenávratně upadat v zapomnění. Rozhodl se je tedy systematicky zaznamenávat pro další generace. Vydatnou pomocnicí mu tehdy byla jeho sestra Anna, „pravý to sborník všech písní světských i duchovních!“ Část z písní zaznamenal sám, jiné získal z různých rukopisných sešitků. Jeden z nich zachránil kuriózním způsobem u stánku na trhu, kde do něj měla být balena zelenina. Shromážděné koledy přepsal v druhé polovině roku 1939 na ruční papír.
V roce 2003 se podařilo vydat tiskem jako druhý svazek edice Rožnovské malé tisky první soubor Tvarůžkem zaznamenaných koled v knížečce Při Betlémě na salaši. Ohlas této publikace, ale také ta skutečnost, že Tvarůžkův rukopis obsahoval i některé další nepublikované písně vedl k přípravě dalšího svazku Rožnovských malých tisků – tentokrát pojmenovaného Valaši v Betlémě. Vedle 24 koledních písní obsahuje i vánoční pastýřskou hru Valaši. Čtenáři se v ní ovšem také seznámí s nejrůznějšími zajímavostmi, které doprovázely v životě našich předků advent a Vánoce na Rožnovsku v uplynulých staletích

Vytvořeno 26.1.2023 12:50:44 | přečteno 3x | tana

Stránky jsou vytvořené z projektu:
Kontaktní úřad Rožnov pod Radhoštěm, CZ.03.4.74/0.0/0.0/19_109/0016826

EU
load