2. kámen paměti - Náměstí

Vzhledem k tomu, že obyvatele města nikdo nevaroval před přicházejícím útokem, panoval na náměstí v okamžik zahájení dělostřeleckého útoku 4. května 1945 nečekaně velký ruch. Lidé se snažili na poslední chvíli nakoupit si zásoby pro případ delších bojů. Dopady prvních granátů si tak vyžádaly dvě oběti i zde. Jednou z nich byla Štěpánka Komňacká, která byla služebnou na dvoře Hradisko a druhou byl mladý muž Josef Trčka, kterému granát utrhl nohu a bez pomoci následně vykrvácel na schůdcích do Kristkova železářství (dnešní Pivní bar Rožnovanka). Další podrobnosti se lze dočíst ve vzpomínkách Marie Vachtlové.


Byla jsem v prodejně celé dopoledne, ale snad to bylo nějaké tušení, předčasně jsem v půl dvanácté zavřela prodejnu a šla jsem rychle z náměstí domů. Ale u obchodu Doležala (dnes květinářství na rohu náměstí při vyústění Nádražní ulice) jsem se zastavila. Stálo zde několik známých žen, paní Molitorová a na schůdku čelem k náměstí stála slečna Štěpánka Komňacká. Čekaly na vydávání cukru. Vtom se zablesklo, ohlušující rána, třeskla rozbitého skla, něco lesklého, velkého mně proletělo nad ramenem, utrhlo kus kabátu, škráblo na tváři a vletělo přímo Štěpánce do srdce. Padla jako podťatý strom přímo na mne, nemohla jsem ji udržet, byla hodně silná, a tak jsem pod její tíhou zhroutila na zem a její nevinná krev tekla proudem na mne

Nevím, jak jsem se vyprostila, okolo jsem nikoho neviděla, jen u Kristkového obchodu (železářský obchod na náměstí, dnes pivnice) naříkal mladý muž Trčka, kterému granát utrhl ruku. Jak jsem vstala, to si již nepamatuji, ale běžela jsem za roh domu ke Kramolišům (pekařství, dnes správa CHKO Beskydy v Nádražní ulici). Vtom proti mně jedoucí vůz zakolísal, koně se splašili a tak tak jsem uskočila, spadli vedle mě a koňská kopyta se dotýkala zdi, u které jsem stála. Vím jen, že mě slečna Kramolišová otevřela dveře do pekárny. Všechno viděla, dívala se z okna. Konečně jsem byla v bezpečí sklepa. Bylo nás asi patnáct a velmi se o nás starali.

Marie Vachtlová


kámen 2.jpg
Zdroje:
42 hodin Jak jsme prožívali osvobození v květnu 1945
Miloš Kulišťák, 2005, ISBN 80-239-4258-1Vytvořeno 24.5.2023 10:00:13 | přečteno 624x | jitka.porubova

Stránky jsou vytvořené z projektu:
Kontaktní úřad Rožnov pod Radhoštěm, CZ.03.4.74/0.0/0.0/19_109/0016826

EU
load