Evropský den proti vloupání 2023

Evropský den proti vloupání 2023 připadá na středu 21. června. Podle dlouhodobých statistických výstupů se pachatelé dostávají do obydlí nejčastěji překonáním vstupních dveří, balkonem nebo okny, která nechávají lidé v době své nepřítomnosti často nezabezpečená. K nezvané návštěvě mnohdy napomáhá ponechání otevřené okenní ventilace nebo mikro ventilace. Vloupání se do obydlí a jeho vykradení přes mikro ventilaci může pachateli trvat kolem jedné minuty.


„Policisté se dnes a denně setkávají s následky vloupání do různých typů objektů a vnímáme, že pro oběti jsou mnohdy závažnější emocionální dopady těchto skutků než majetková újma. Dlouhodobě se v rámci preventivních aktivit snažíme vštěpovat veřejnosti jednoduché zásady, jak případného pachatele od vloupání odradit. Základní postupy jsou totiž velmi jednoduché. Například zamknout dveře nebo zavřít ventilačku před odchodem z domova vůbec nic nestojí a může mnohému zabránit, apeluje na důležitost základního zabezpečení zamykáním plk. Mgr. Zuzana Pidrmanová, vedoucí odboru prevence Policejního prezidia ČR.

Prevence proti vloupání se rozhodně vyplatí. Nad zabezpečením obydlí je vhodné přemýšlet ideálně již při jeho výstavbě. Pokud to již není možné, je vhodné s odborníky konzultovat vhodný systém bezpečnostních prvků pro byt nebo dům. Vhodné je kombinovat mechanické zabezpečení (bezpečnostní dveře, zámky, bezpečnostní folie) s prvky elektronického zabezpečení s oznamováním (alarm, kamera, mobilní telefon). Při výběru firmy je vhodné upřednostnit společnosti, které se mohou prokázat patřičnými oprávněními, jsou např. členem nějaké odborné asociace či cechu, nabízí komplexní služby a v neposlední řadě se může prokázat dobrými referencemi. Při nákupu se vyplatí vybrat certifikované výrobky.

„Po klidnějších (z pohledu kriminality) covidových letech opět zažíváme nárůst kriminality, kdy největší podíl na celkové kriminalitě má již tradičně kriminalita majetková. Počet vloupání do bytů a rodinných domů se ve srovnání s rokem 2021 zvýšil o více než 10 %.  Tato kampaň upozorňuje na skutečnost, že lidé mají k dispozici možnosti, jak své domovy a majetek zabezpečit a že to nemusí být vůbec drahé. Vyzdvihujeme tak čtyři osvědčená a efektivní opatření a zároveň lidem doporučujeme, jak se chovat bezpečně, jaká zvláštní opatření učinit před odjezdem na dovolenou, ale také to, jak reagovat v případě, že se přeci jen stanou obětí vloupání“, říká JUDr. Michal Barbořík, ředitel odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra.

Při odchodech nebo odjezdech z domova mějte stále na paměti pár základních pravidel:

  • Na svou nepřítomnost neupozorňujte na sociálních sítích, nechlubte se ve svém okolí odjezdem z domova.
  • Chraňte své cennosti a pocit osobního bezpečí. Nenechte si vloupáním pachatele narušit integritu domova.
  • Uzamkněte všechny vstupy, zavřete okna, nenechávejte volně dostupné klíče.
  • Nastavte si kontrolu nad svým domovem se sousedy, kteří na něj dohlédnou, pravidelně vybírají poštovní schránku a zalévají květiny.

Pokud po návratu domů zjistíte, že se k Vám někdo vloupal, nikdy nevstupujte sami dovnitř. Pachatel může být ještě na místě a Vy můžete znehodnotit případné stopy. Neprodleně proto volejte linku tísňového volání 158.

Více informací k zabezpečení objektů jsou pro všechny zájemce dostupné v mobilní aplikaci „Zabezpečte se“ nebo na webových stránkách www.stopvloupani.cz.


Evropský den proti vloupání 2023.png
Vytvořeno 20.6.2023 16:41:51 | přečteno 2817x | petra.graclikova

Stránky jsou vytvořené z projektu:
Kontaktní úřad Rožnov pod Radhoštěm, CZ.03.4.74/0.0/0.0/19_109/0016826

EU
load