Pomozte chránit srnčata

Období od května do začátku července je čas, kdy srny svá mláďata tzv. kladou především do vysoké trávy na lukách, které se však v tomto období sekají k přípravě senáže. Srnče se instinktivně přikrčí k zemi – neutíká. Sekačky srnčata usmrtí nebo v horším případě smrtelně poraní. Myslivci a lidé, kterým není lhostejný osud srnčat, přicházejí před plánovaným sečením trávy na louky, vytvářejí v rozestupech rojnice pročesávající travnatý porost, s cílem vyplašit pachem, hlukem, pohybem srnčata a zahnat je do bezpečí. Řešení tedy existuje, je ale jasné, že vyžaduje pomoc techniky a lidí. Čím více lidí se najde k pomoci, tím delší a hustší rojnice se může vytvořit v kratším čase. Co by jeden člověk dělal celý den, může zvládnout skupina za mnohem kratší dobub a i mnohem efektivněji.


Vážení občané naší obce.

Každý rok nastává s příchodem jara čas sečení vysoké trávy na rozsáhlých plochách v katastru naší obce i obcí sousedních. Myslivci mají ze zákona dostávat povinná hlášení od zemědělců o této plánované aktivitě, a protože pečují o přírodu a vše živé v okolí, vědí, že se ve vysoké trávě skrývá život, který je při sečení v ohrožení.

Vysoká tráva ukrývá hlavně srnčata, která sice slyší hluk sekaček, ale necítí nebezpečnou pachovou stopu, a tak zvolí vzhledem k okolnostem a svým schopnostem čerstvě narozených tvorů strategii zůstat v úkrytu. Pokud srnčata včas neopustí své místo, sekačka jim nelítostně utne nožičky, nestihnou utéci a jejich život je takto drasticky ukončen.

Lze těmto scénářům zabránit? ANO

Myslivci a lidé, kterým není lhostejný osud srnčat, přicházejí před plánovaným sečením trávy na louky, vytvářejí v rozestupech rojnice pročesávající travnatý porost, s cílem vyplašit pachem, hlukem, pohybem srnčata a zahnat je do bezpečí. Čerstvě narozená mláďata také umisťují do košů a bedýnek na kraj luk, kde v bezpečí přečkají senoseč a jsou pak navrácena na louku k matce, která se pohybuje stále poblíž. V lokalizaci srnčat pomáhají lidem drony, které jsou schopny v časných ranních hodinách dle teplotních rozdílů určit přesné místo ukrytého mláděte a navigovat potom lidskou pomoc. Řešení tedy existuje, je ale jasné, že vyžaduje pomoc techniky a lidí. Čím více lidí se najde k pomoci, tím delší a hustší rojnice se může vytvořit v kratším čase. Co by jeden člověk dělal celý den, může zvládnout skupina za mnohem kratší dobu, a i mnohem efektivněji.

Travnatých ploch je ale mnoho, myslivců málo. Málokdo si uvědomuje, jaké tragédie nastávají při sečení travnatých ploch, kolik srnčat kvůli lidské činnosti zbytečně umírá. Kolik nešťastných a hledajících srna/matek bloudí večer po loukách… Existuje mnoho lidí, kteří by rádi pomohli, ale protože o tomto problému nevědí, ani je to nenapadne.

A proto se obracíme na Vás. Prosíme o spolupráci.

Máte-li čas, chuť a náladu pomoci, propojte se s:

Myslivecký spolek Vidče (hospodář Pavel Martinek, tel. 603 740 474)

Myslivecký spolek Vigantice - Rysová (hospodář Lukáš Fojtášek, tel. 724 623 946)

Myslivecký spolek Zubří - Březovec (hospodář Roman Zeman, tel. 731 653 610)


Zapojit se lze i prostřednictvím podpory nákupu dalších dronů, jejich obsluhy, nalezení finanční  podpory, šíření informací ohledně sečení luk a ochrany srnčat dál. Věříme, že se v naší obci najdou dobří lidé, které mají čas, chuť, vezmou holínky, baťůžek s pitím, propojí se díky Vám s místními myslivci, seznámí se s novými laskavými lidmi, stráví čas v přírodě, projdou se, udělají něco pro své zdraví a zároveň i pro srnčata.

Více informací o problému na www.stopsecenisrncat.cz

Email: pomoc@stopsecenisrncat.cz


Vytvořeno 1.6.2023 15:10:14 | přečteno 358x | petra.graclikova

Stránky jsou vytvořené z projektu:
Kontaktní úřad Rožnov pod Radhoštěm, CZ.03.4.74/0.0/0.0/19_109/0016826

EU
load